O windsurfingu

oldwindsurf.gifKdyž v letech 1967-68 Američané Jim Drake a Hoyle Schweitzer z Kalifornie opatřili prkno na surfování plachtou a volným závěsem, nikdo tehdy netušil, jak oblíbeným se toto sportovní ?nádobíčko? stane a jak dokáže uchvátit tisíce nadšenců na celém světě. Tento vynález se rychle rozšířil i do Evropy a v Holandsku se začal vyrábět kompletní plovák typu Ten Cate.

V Československu se informace o tomto novém sportu začaly rychle šířit díky tehdejším časopisům Věda a technika mládeži a Mladý svět. Milan Sejkanič z Hradce Králové postavil v roce 1973 první plovák a Jan Pánek přivezl v květnu 1974 z Holandska plovák Ten Cate. Konečně bylo podle čeho stavět a tak se začalo s výrobou plováků. Do práce se pustili nejen nedočkaví jednotlivci, ale i některé naše podniky. První spustil výrobu plováků podnik Sportservis Plzeň, později Lověna Praha začala vyrábět kompletní plováky do formy s laminátovými stěžni, podnik Noe Neratovice zahájil výrobu stavebnice windsurfingu (WS) typu Ten Cate a na Slovensku začalo v.d. Sereď vyrábět dutá prkna.

Na našich vodních plochách se objevila spousta nadšenců, kteří se začali sjednocovat a projevovat touhu vzájemně mezi sebou soutěžit. A tak se stalo, že o posledním víkendu měsíce srpna 1975 uspořádala TJ ESKA Cheb na přehradě Jesenice první závody. Vyhrál je Polák Stefan Jopyk a z Brna se jich zúčastnil František Vlasák. Začaly se organizovat závody po celé Evropě, bylo zorganizováno první MS a ME. WS byl v roce 1984 zařazen mezi sporty na OH. V roce 1976 se Brňáci F. Vlasák, R. Bartoníček, A. Štěpánský, Hanák a Tříska zúčastnili závodů v NSR. V roce 1992 se OH v Barceloně zúčastnil náš první závodník Patrik Hrdina. Při Československém Svazu Jachtingu ČSTV vznikla Komise lodní třídy WS, která od ledna 1978 začala vydávat Zpravodaj lodní třídy WS?. V lednu 1991 vznikla jako samostatný subjekt Československá windsurfingová asociace (ČSWA), která navázala na činnost předchozí Komise lodní třídy WS. Po rozdělení Československa vznikla Česká windsurfingová asociace (ČWA), která organizuje tento sport dodnes. Jezdí se závody Českého a Moravského poháru, Český pohár v maratonu, se Slováky seriál Interpohárových závodů, jezdí se i na různé mezinárodní závody a regaty.